Korruption i miljöpolitiken

Klimat-Romson

VT-Logga

2015-01-12

Regeringen har utsett bockarna att sköta miljöns trädgård.Det nedlagda Miljömålsrådet har återinrättats och Maria Wetterstrand har utsetts till ordförande. Det må vara naturligt att dagens miljöminister Åsa Romson (MP) hittat ett sätt att avlöna sin klokare företrädare, som då mer energiskt kan lobba för partiets politik.

Anders Wijkman har utsetts till ordförande i Miljömålsberedningen, som är en parlamentarisk grupp med uppgift att lämna konkreta förslag till regeringen. Han är ordförande för ”Rom-Klubben”, en lobbyorganisation av miljardärer och tidigare topp-politiker. De driver idén om en ”ny världsordning” under FN med ett ”logiskt ekonomiskt system”, som vi har svårt att skilja från sovjetisk planekonomi. För att förena mänskligheten i kampen för denna idé, förklarade en av hans företrädare, Alexander King, att en ”gemensam fiende” behövdes och ”hotet om global uppvärmning” passade bra. Klimatfrågan är alltså bara en hävstång för att införa en världsregering. Oavsett Rom-Klubbens mål borde det vara helt uteslutet att anförtro ett politiskt uppdrag till en lobbyist.

Till ”nationell miljömålssamordnare för näringslivet” har Annika Helker Lundström utsetts. Hon var tidigare VD för intresseorganisationen ”Svensk Vindenergi”. Det är ett särintresse, som är direkt beroende av politiska subventioner. Det borde diskvalificera även henne.

Med utnämningarna får miljöpolitiken en slagsida åt klimatpolitik. Denna bekämpar en global uppvärmning, som är ett icke-problem, genom att begränsa utsläppen av koldioxid, vilka inte gör någon skillnad på klimatet. Detta ser inte alls ut att bli varmare utan snarare kallare.

Klimatpolitikens enorma satsningar är meningslösa och tar resurser från verkliga miljöproblem.

Sture Åström Nätverket Klimatsans

HH-Logga

Samma manus är infört även här under rubriken:

Åsiktskorruption i miljöpolitiken

Baro-logga

Klimatpolitikens enorma satsningar är meningslösa

SkD-Logga

2015-01-13

Åsiktskorruption i klimatpolitiken

Folk-Logga

2015-01-14

Lobbyist tar över klimatet

KK-Logga

2015-01-16

Åsiktskorruption i klimatpolitiken

PT-logga

2015-01-20

Åsiktskorruption i klimatpolitiken

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

3 thoughts on “Korruption i miljöpolitiken

 1. Det är en skrämmande manipulation av bilden av verkligheten regeringen och i synnerhet MP ägnar sig åt.
  Vem är så dum att de låter sig luras att tro att en klimatförbättring är en klimatförsämring? Tack och lov kan vi inte påverka klimatet, men tyvärr stjäls våra pengar för symbolhandlingar som hävdas kunna göra just det.
  Läs gärna
  https://www.frihetsportalen.se/2015/01/skvaller-och-konspirationer/
  om likriktning av den offentliga debatten.

 2. Otroligt vilka muskler dessa lobby-organisationer har och hur lättpåverkade våra politiker är. Och att de inte ser “igenom” Rom-klubbens agenda är faktiskt riktigt skrämmande.

 3. Tack ,Sture för ett utmärkt angrepp på en totalt urskilniingslös
  miljöminister Åsa Romson.Jag läste om hennes åtgärder i SvD Nyheter
  15 01 09 sid 17 under rubriken ” Wetterstrand och Wijkman får nya uppdrag
  för miljö “. Under tiden 2007 -2008 hade jag en e mail-dialog med Anders W – n,
  som han avbröt med motiveringen att han bara agerade som LEKMAN och
  ansåg sig icke sakkunnig att diskutera vidare med . Han trodde på global
  uppvärmning och han tyckte inte om kärnkraft avslutade han vår dialog med.
  Jag ber Dig att låta Klimatsans offentligt protestera mot detta tilltag.
  Hon är ett hot mot den sittande regeringen !

Comments are closed.